واکنش شخصیت‌های سیاسی عراقی به بیانیه صدر

بیانیه مقتدا صدر و دعوت از هوادارانش که پارلمان و منطقه سبز بغداد را تصرف کرده‌اند، به ادامه تحصن، واکنش شخصیت سیاسی عراق را به دنبال داشته است.

حیدر العبادی نخست وزیر اسبق عراق و رییس حزب ائتلاف نصر در این باره گفت؛ ما از سخنان صدر حمایت می‌کنیم، چرا که این سخنان از ابعاد مختلف با طرح پیشنهادی ما برای حل بحران سیاسی عراق همخوانی دارد.

نوری المالکی رییس کمیسیون دولت قانون نیز در این باره افزود: گفت و گوهای جدی که امیدواریم اختلافات را حل و فصل کند، با بازگشت به قانون اساسی آغاز می‌شود.

احمد الوطیفی نماینده عضو فراکسیون دولت قانون گفت که شرایط اقتصادی و مالی مانع از برگزاری انتخابات زودهنگام در عراق می‌شود.

«ترکی العتبی» از اعضای ارشد ائتلاف «دولة القانون» گفت که قانون اساسی راه‌هایی که به انحلال پارلمان و فراهم کردن زمینه برگزاری انتخابات زودهنگام منتهی می‌شود، مشخص کرده است اما برگزاری انتخابات بدون توافق سیاسی بین همه طرف‌ها ممکن نیست.

وی افزود: در وضعیت دشوار و سختی در خصوص چندین پرونده قرار دارد و انحلال پارلمان کنونی هرگز بحران آن را حل نخواهد کرد بلکه ممکن است به بحران بزرگ‌تری منجر شود و ما اکنون با دولت پیشبرد امور مواجه هستیم که به دلیل اشتباهات بی‌شمار آن، همه طرف‌ها از تغییر آن در سریع‌ترین زمان ممکن حمایت می‌کنند.

خمیس الخنجر رهبر ائتلاف حاکمیت در پارلمان عراق نیز در این باره افزود: حامی محتوای سخنرانی صدر مبنی بر برگزاری انتخابات زودهنگام براساس استاندارهای جدید هستیم.

ایاد علاوی نخست وزیر پیشین و رییس حزب ائتلاف ملی عراق  برگزاری انتخابات زودهنگام را راه برون رفت از بحران کنونی کشورش دانست و گفت: اگر این انتخابات حاصل گفت وگوی سازنده میان نیروهای سیاسی بر اساس احترام به قانون اساسی باشد، در این انتخابات شرکت خواهم کرد.

وی در عین حال خاطرنشان کرد که در صورتی انتخابات مفید خواهد بود و نتایج متفاوتی را ارائه خواهد کرد و موجب خروج از بحران خواهد شد که به قانون آن نگاهی (بازنگری) شود.

لعبادی از همگان خواست که برای خدمت به مردم، اصلاح سیستم و تقویت قانون اساسی عراق و از طریق یک روند دموکراتیک سالم و مسالمت آمیز دست به دست هم دهند.

عقیل الردینی دیگر عضو ائتلاف النصر به رهبری العبادی گفت حمایت بین‌المللی و منطقه‌ای برای مذاکره و طرح‌های پیشنهادی برای حل بحران میان چارچوب هماهنگی و جریان صدر وجود دارد.

وی افزود: وی خاطرنشان کرد که به صورت پنهانی کمیته‌ها و افرادی برای نزدیک کردن نقطه نظرات جریان صدر و کمیته هماهنگی برای به دست آوردن یک نتیجه مشترک که در راستای منافع مردم عراق باشد، در تلاش هستند.  

از سوی دیگر، ثائر الجبوری نماینده ائتلاف دولت قانون نیز گفت که باید تمام طیف مردم عراق برای حل شرایط کنونی کمک و یاری کنند و از بغرنج کردن بحران سیاسی که پیامدهای ناگواری برای عراقی‌ها به دنبال خواهد داشت، خودداری کنند.

سید مقتدی الصدر رهبر جریان صدر، چهارشنبه شب خواستار انحلال پارلمان عراق و سپس برگزاری انتخابات زودهنگام در این کشور شد و در عین حال از حامیان خود خواست که به تظاهراتشان تا زمان تحقق مطالباتشان ادامه دهند.

طرفداران جریان صدر شنبه گذشته برای دومین بار ظرف چهار روز به منطقه سبز در مرکز بغداد وارد شدند و در نهایت جریان صدر، در ساختمان پارلمان تحصن نامحدود اعلام کرد.

چارچوب هماهنگی شیعی در سوم مرداد ماه بیانیه ای منتشر کرد  و در آن "محمد شیاع السودانی" با اجماع اعضای این چارچوب به عنوان نامزد نخست وزیری عراق معرفی شد و جریان صدر به آن اعتراض کرد.

تحصن صدری‌ها باعث شد تا سایر جریان های سیاسی و مسئولان این کشور طی روزهای اخیر موضع‌گیری کردند و با توجه به حساسیت شرایط عراق خواهان خویشتنداری و حل و فصل اختلافات از طریق گفت وگو شدند و بر لزوم حفاظت از نهادهای قانونی این کشور تاکید داشتند  و از مقتدا صدر خواستند تا با چارچوب هماهنگی وارد گفت و گو شود.

ارسال نظرات

;