اختتامیه بزرگترین نمایشگاه آثار هنر‌های تجسمی شمال شرق کشور در مشهد مقدس برگزار شد

اختتامیه بزرگترین نمایشگاه منطقه‌ای آثار هنر‌های تسجمی شمال شرق کشور با رقابت ۲۸۰۰ هنرمند شاهد و ایثارگر در محل مرکز همایش‌های آستان قدس رضوی در مشهد مقدس برگزار شد.

به گزارش شهید نیوز به نقل از «ایثار»، فرهاد مختاری مدیرکل امور هنری بنیاد شهید و امور ایثارگران در این مراسم گفت: هنر، یکی از بهترین ابزارهای ترویج فرهنگ ایثار و شهادت است چرا که با زبان هنر می‌توان آثاری ارزشمند و فاخر تولید کنیم که تأثیرگذاری زیادی در جامعه دارد و برای همیشه ماندگار خواهد بود. بنیاد  به خصوص اداره کل امور هنری از هرگونه فعالیت هنری فاخر در راستای ترویج فرهنگ غنی و ارزشمند ایثار و شهادت در جامعه حمایت می‌کند. 
وی افزود: زبان هنر، نافذترین، ماناترین و اثرگذارترین زبانی است که به وسیله آن می‌توان با دیگران سخن گفت و بارها مشاهده شده است اثری که یک عکس، نقاشی یا دیگر آثار هنری بر جامعه می‌گذارد بیشتر از ساعت‌ها سخنرانی است.
مدیرکل امور هنری بنیاد شهید و امور ایثارگران درباره استفاده از ابزاری چون هنر در نهادینه کردن فرهنگ ایثار و شهادت و تأثیرگذاری بسیار آن گفت: حرکت در این مسیر، یک نوع مجاهدت در راه حق محسوب می‌شود و امیدواریم با استقبال خوب هنرمندان و جوانان متعهد و توانمند، همچنان شاهد انجام کارهای ارزشمند و ماندگار در این زمینه باشیم.
حجت‌الاسلام والمسلمین مهدی حسن‌زاده نامقی مدیرکل بنیاد شهید و امور ایثارگران استان خراسان رضوی نیز در این مراسم، گفت: شهر مشهد به عنوان محل شهادت امام رضا (ع)، شهر شهادت نام گرفته است و تنها شهری است که شهادت بر تارک آن می‌درخشد. افتخار استان خراسان رضوی تقدیم ۱۸ هزار شهید، ۵۱ هزار و چهارصد جانباز و سه هزار و ۴۰۰ آزاده به اسلام و انقلاب است. اگر چه خراسان از منطقه نبرد فاصله طولانی داشت اما تعهد و غیرت دینی مردم این خطه از میهن اسلامی ما نگذاشت نسبت به دفاع از اسلام و انقلاب بی‌تفاوت باشند و مخلصانه قدم در مسیر جهاد برداشتند. ذات اقدس الهی بهترین هنرمند است و  هنر، یکی از بهترین ابزارها برای انتقال رشادت‌های رزمندگان به نسل‌های آینده است.
وی با بیان اینکه دشمن به دنبال ناامیدی ملت مسلمان ایران است، افزود: برخی سلبریتی‌ها در آشوب‌های اخیر به دنبال ناامید کردن مردم بودند، اما این ملت باز هم از یک فتنه سنگین سرافزار بیرون آمد. این دیدگاه که جوانان کنونی از دست رفته‌اند قابل قبول نیست، رویش‌های نسل جوان پس از انقلاب اسلامی بسیار بیشتر از رویش‌ها در دوران انقلاب است. با ابزار هنر می‌توان یک ملت را به آینده امیدوار کرد، اما اگر این ابزار در دست نا اهلان بیفتد یک ملت را می‌توان ناامید کرد. هنرمندان متعهد با بهره‌گیری از هنر می‌توانند امتی را نسبت به آینده امیدوار کنند و اگر دشمن از این ابزار استفاده کند ناامیدسازی را در جامعه گسترش می‌دهد.
حجت‌الاسلام والمسلمین حسن‌زاده با اشاره به رشادت‌های مدافعان حرم بیان داشت: امام خمینی (ره) ملت ایران را از مردم عصر نبی مکرم اسلام (ص) برتر می‌دانستند؛ چراکه جمع زیادی از مدافعان حرم دهه هفتادی و هشتادی بدون آنکه محضر امامین انقلاب اسلامی را درک کرده باشند به دفاع از حرم آل‌الله پرداختند و جمعی از آن‌ها به خیل شهدا پیوستند. در دوران دفاع مقدس حتی یک وجب از خاک میهن اسلامی به دشمن واگذار نشد و در دفاع از حرم چندین کشور از تجاوز نظام سلطه رها شدند و لذا این رشادت‌ها باید در جامعه تبیین شود.
سردار سرتیپ دوم پاسدار حسینعلی یوسفعلی‌زاده، مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی نیز گفت: خداوند به انسان لقب «احسن الخالقین» داد؛ بر همین اساس انسان گل سرسبد خلقت است. کسانی که در تراز تربیت اولیای دین، پیامبران الهی و بر اساس نسخه هدایت الهی رشد می‌کنند خداوند عاشق آن‌ها می‌شود.
سردار یوسفعلی‌زاده، گفت: شهدا جزو کسانی هستند که خداوند عاشق آن‌ها شده است. آن‌ها مسیر تعالی را از خاک آغاز کردند و تا اوج افلاک پرکشیدند و «عند ربهم یرزقون» شدند به نحوی که اولیای دین به آن‌ها افتخار می‌کنند و انبیا به آن‌ها رشک می‌برند. سخن گفتن از مخلوقاتی که خداوند متعال عاشق آن‌هاست، سخت است. در بین همه قالب‌ها، هنر قالب بسیار خوبی برای مدح، ستایش، تکریم و تجلیل شهداست، چراکه فکر و اندیشه‌ زمانی ماندگار می‌شود که هنرمندانه عرضه شود.
مدیرکل حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس خراسان رضوی گفت: تلاش متولیان برپایی این نمایشگاه بزرگ و متنوع با آثار فاخر ارزشمند و قابل تکریم است و حضور شما هنرمندان به این نمایشگاه رونق‌ بخشید. تلاش‌های فرهنگی و هنری هرچه بیشتر منسجم‌ باشد اثرگذارتر خواهد بود. اگر دستگاه‌ها و ساختارهای حوزه فرهنگ و هنر، هم‌افزا باشند و فعالیت‌های خود را با انسجام بیشتری به انجام برسانند هنرمندان احساس بهتری خواهند داشت و بینندگان نیز لذت مضاعفی خواهند برد.
جواد حامدزاده، معاون فرهنگی، پژوهشی بنیاد خراسان رضوی در این مراسم گفت: جشنواره مرد میدان با محور عکس، نقاشی و خوشنویسی ویژه جامعه هنرمند ایثارگر و جشنواره قاب افتخار با محوریت خاطره‌نویسی و ثبت تاریخ شفاهی ایثار و شهادت ویژه دانش‌آموزان شاهد بوده است. هم‌اکنون هنرمندان منتخب این جشنواره از استانهای خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی، گلستان، مازندران و سمنان در مشهد گردهم آمده و در آیین اختتامیه شرکت کردند.
حمید دیانی، دبیر جشنواره‌های «مرد میدان» و «قاب افتخار» گفت: بنیاد در راستای ماموریت اصلی خود در اساس‌نامه، نسبت به ترویج فرهنگ ایثار و شهادت برنامه‌های عملیاتی زیادی را در پیش دارد. یکی از این برنامه‌ها در خراسان رضوی و در سال جاری، در قالب جشنواره بزرگ هنر‌های تجسمی و با نام‌های مرد میدان و قاب افتخار بود که برگزار شد.
دیانی بیان کرد: فراخوان این جشنواره‌ها در مهرماه سال جاری اعلام شد و مهلت ارسال آثار نیز تا ۲۲ بهمن ماه بود.
رئیس اداره هنری اسناد و انتشارات بنیاد خراسان رضوی افزود: عکاسی، نقاشی، خطاطی و نقاشی خط از رشته‌های این جشنواره بود؛ در بخش دانش‌آموزی رشته‌های خاطره‌نویسی، قصه‌نویسی و تاریخ شفاهی را داشتیم. در جشنواره «مرد میدان» بیش از ۵۴۰ اثر از 6 استان سمنان، مازندران، گلستان، خراسان شمالی و جنوبی جمع‌آوری شد که ۱۸۰ اثر این جشنواره به عنوان آثار منتخب در نمایشگاه پایانی اکران شد. در بین این ۱۸۰ اثر ۴۰ اثر فاخر از یکی از اساتید برجسته استان سمنان داشتیم که، چون با موضوعیت خاص سردار شهید سلیمانی بود، غرفه اختصاصی را برای آثار ایشان به نام علمدار در نظر گرفتیم. 
دبیر جشنواره‌های «مرد میدان» و «قاب افتخار» گفت: از بین ۱۰۴۰ اثر در جشنواره قاب افتخار که جشنواره‌ای برای دانش‌آموزان بود، ۱۱۰ اثر در حوزه نقاشی در نمایشگاه اکران شد که بازدیدکنندگان از آن استقبال خوبی کردند.
وی افزود: از ابتدای برپایی نمایشگاه تاکنون بیش از ۵ هزار بازدیدکننده از ملیت‌ها و استان‌های مختلف داشتیم، امروز نیز اختتامیه این نمایشگاه را با حضور مسئولان استانی، فرماندهان نظامی و انتظامی، صاحبان آثار و افراد منتخب برگزار کردیم.
در پایان این مراسم برگزیدگان جشنواره‌ها، هدایای «قاب افتخار» و «مرد میدان» یاد شده، منضم به اعلام نفرات برتر که آثار خود را در بزرگترین نمایشگاه آثار هنرهای تجسمی شمال شرق کشور به نمایش گذاشتند همراه با اهدای تندیس، لوح تقدیر و 2/000/000/000 ریال هدایای نقدی تقدیر شدند.
۲۹۰ اثر در سه بخش، الف، غرفه مرد میدان، 140 اثر منتخب جشنواره مرد میدان مجموعه آثار تجسمی هنرمندان هنرمندان شاهد و ایثارگر استان‌های خراسان رضوی، خراسان شمالی، خراسان جنوبی، گلستان، سمنان، مازندران در رشته‌های عکاسی، خطاطی، نقاشی و نقاشی خط ب، غرفه تخصصی علمدار شامل ۴۰ اثر فاخر در رشته نقاشی با موضوع سردار شهید حاج قاسم سلیمانی ج، غرفه اختصاصی قاب افتخار شامل ۱۱۰ اثر منتخب جشنواره دانش‌آموزی قاب افتخار در رشته‌های نقاشی، عکاسی، خاطره‌نویسی، قصه‌نویسی و تاریخ شفاهی در این نمایشگاه شرکت کرده بودند.

ارسال نظرات

;