دو کابوس سران رژیم صهیونیستی

نوار غزه از ساعت‌های نخستین روز دوشنبه شاهد تحرکات فعال هواپیماهای شناسایی و جنگی اسرائیل بود که ده‌ها بار دیوار صوتی را در هوا و دریای غزه شکستند.

مقامات تل آویو این روزها نه تنها در مواجهه با جبهه مقاومت ناتوانی‌های خود را علنی کرده اند بلکه حماس و ایران به کابوسی بسیار وحشتناک برای سران رژیم صهیونیستی تبدیل شده تا جایی که نخست وزیر سابق این رژیم علنا به ضعف اسراییل در برابر تهران و حماس اعتراف کرده است.
نتانیاهو ضعف دولت حاکم در برابر ایران و حماس را بهانه‌ای برای حمله به دولت نفتالی بنت قرار داده که می‌گوید توان مقابله با ایران و حماس را ندارد.
نخست وزیر پیشین رژیم صهیونیستی و رهبر حزب «لیکود» در نشست این حزب گفته که دولت نفتالی بنت نمی‌تواند با «تهدیدهای امنیتی» ایران و حماس مقابله کند.

روزنامه تایمز اسرائیل نوشته که نتانیاهو بار دیگر بر تعهد خود در سرنگونی دولت فعلی اسرائیل تاکید کرد. رهبر حزب اپوزیسیون از دولت بنت به عنوان دولتی ضعیف در مقابله با آنچه که او تهدیدهای امنیتی ایران و حماس می‌خواند، نام می‌برد و بار دیگر همچون گذشته بر طبل ادعاهای خود در خصوص برنامه هسته‌ای ایران می‌کوبد و مدعی شده که «تهران به لطف توافقی بین‌المللی که توسط دولت فعلی آمریکا گسترش یافت در شتاب است که خود را به سلاح هسته‌ای علیه اسرائیل تجهیز کند و "نفتالی بنت" دهان خود را باز نمی‌کند».
نتانیاهو دولت بنت را ضعیف و متقلب و در مقابل آنچه «تروریسم حماس» عنوان می‌کند، ناتوان خوانده و اذعان می‌کند که این دولت قادر نیست حتی برای لحظه‌ای در برابر سیاست‌های تسلیمانه دولت آمریکا علیه ایران بایستد.
البته نخست وزیر پیشین رژیم صهیونیستی، شکست‌های دولت بنت را مرتبط با همکاری کابینه او با حزب «فهرست متحد عربی» می‌داند. منصور عباس رهبر این حزب از اقلیت عرب اسرائیل در پی ائتلاف علیه بنیامین نتانیاهو وارد صحنه سیاسی شد. حزب او در پی خشونت‌های طولانی مدت در بیت المقدس حمایت خود از کابینه بنت را متوقف کرد.
هم حزبی‌های عباس در پارلمان رژیم صهیونیستی در روزهای اخیر از منصور عباس خواسته اند تا به عضویت در کابینه ائتلافی این رژیم پایان دهد.
تایمز اسرائیل به نقل از نتانیاهو نوشته که، «بنت و لاپید به آنچه از دهان منصور عباس و دوستانش بیرون می‌آید، گوش می دهند، دستوراتی که از سوی رهبران حماس ابلاغ می شود».
با این وجود، لیست مشترک عربی روز دوشنبه علیه پیشنهاد حزب لیکود درباره سلب رای اعتماد از دولت ائتلافی بنت رای داد. فهرست متحد عربی به تازگی از لیست مشترک جدا شده و در انتخابات اخیر کنست به تنهایی شرکت کرد. کنست نیز دو طرح عدم اعتماد به دولت بنت را رد کرد.

آناتولی در این باره می‌نویسد: فهرست مشترک روز دوشنبه به پیشنهاد عدم اعتماد کنست، که دولت ائتلافی نفتالی بنت را حفظ کرد، رای داد. فهرست مشترک با شش کرسی در کنست، اقدام خود را به عنوان راهی برای جلوگیری از بازگشت بنیامین نتانیاهو نخست وزیر پیشین به قدرت، توجیه کرد.
این فهرست تاکید کرد که از هیچ طرحی که نتانیاهو را به قدرت بازگرداند، حمایت نخواهد کرد و در عین حال تصریح کرد تنها در راستای منافع جامعه عرب اسرائیل عمل خواهد کرد.
آناتولی همچنین می‌نویسد که ائتلاف بنت پس از ۱۱ ماه از آغاز ریاست "اسحاق هرتزوگ" بر رژیم صهیونیستی، اکثریت پارلمانی خود را از دست داد. این در شرایطی اتفاق می افتد که حزب ملی گرای راست او (یامینا) پس از کناره گیری چندین شخصیت موجودیت خود را از دست داد.
بنت در ژوئن ۲۰۲۱ با پایان دادن به بیش از ۱۲ سال ریاست نتانیاهو به قدرت رسید و ائتلافی هشت حزبی اعم از فهرست متحد عربی را رهبری کرد.
اختلاف‌ها در درون سران پیشین و جدید رژیم صهیونیستی شدت گرفته است؛ نتانیاهو نخست وزیر پیشین دولت بنت را مسوول بحران سیاسی کنونی اسرائیل می‌داند. این بحران تنها محدود به سرزمین‌های اشغالی نیست، بلکه به زعم نتانیاهو به ناتوانی تل آویو در برابر حماس و ایران نیز منتج شده است.
این روزها درگیری‌ها میان اشغالگران صهیونیستی از یک سو و نیز شهرک نشینان صهیونیست با فلسطینیان در کرانه باختری به دنبال حوادث مسجد الاقصی تشدید شده است و رژیم صهیونیستی با بازداشت تعداد زیادی از فلسطینیان به نوعی در پی سرپوش گذاشتن بر ضعف‌های خود در مقابل جبهه مقاومت است.
نگرانی های رژیم صهیونیستی از گروه‌های مقاومت فلسطین تا حدی است که تصمیم به تشکیل گارد ملی غیرنظامی برای سرکوب فلسطینیان گرفت.
در این سوی میدان نیز جبهه مقاومت در تلاش برای تجهیز و بالابردن توان خود است؛ تلویزیون العربی قطر اعلام کرد: رهبری اتاق مشترک گروه‌های مقاومت فلسطین شامگاه دوشنبه همزمان با اعلام ماه غزه از سوی رژیم صهیونیستی اعلام کرد که تمامی جناح‌ها و تشکیلات نظامی در نوار غزه برای مقابله با مانور «ارابه‌های آتش» رژیم صهیونیستی به حالت آماده باش در آمده‌اند و تاکید کرد به طور دائم رفتار دشمن صهیونیستی را زیر نظر دارد.

نوار غزه از ساعت‌های نخستین روز دوشنبه شاهد تحرکات فعال هواپیماهای شناسایی و جنگی اسرائیل بود که ده‌ها بار دیوار صوتی را در هوا و دریای غزه شکستند.
این اتاق مشترک دوشنبه شب در بیانیه‌ای اعلام کرد: در حالت آماده باش دائمی برای نظارت و پیگیری رفتار دشمن با پیش بینی هرگونه حماقت رژیم صهیونیستی علیه مردم فلسطین قرار دارد.
همچنین رژیم صهیونیستی بزرگترین رزمایش تاریخ این رژیم 74 ساله را از روز دوشنبه در کرانه باختری آغاز کرد. این رزمایش نظامی که ستاد مشترک ارتش اسرائیل برگزارکننده آن است، سال گذشته در پی آغاز عملیات «نگهبان دیوارها» (جنگ ۱۲ روزه علیه غزه) به تعویق افتاده بود.

اتاق مشترک گروه‌های مقاومت فلسطین همزمان با آغاز این رزمایش خطاب به فلسطینیان اعلام کرد که به ساکنان و فرزندان ملت خود اطمینان می‌دهیم، مقاومت به عنوان زرهی در دفاع از کیان کشور و آرمان‌ها شما باقی خواهد ماند.
برگزاری این رزمایش همزمان با تنش‌های شدید امنیتی در داخل اراضی اشغالی و همچنین تهدیدات مطرح شده از سوی صهیونیست‌ها در زمینه ترور «یحیی سنوار» رئیس دفتر سیاسی حماس در غزه، از لحاظ زمانی مهم ارزیابی می‌شود.

ارسال نظرات

;