انتفاضه فلسطین در گفتمان سید حسن نصرالله

دبیرکل حزب‌الله انتفاضه فلسطینیان در سال ۲۰۰۰ را قیامی تاریخی می‌دانست که اشغالگران را در یک باتلاق و مخمصه بی‌سابقه قرار داد.

درحالی که 22 سال از زمان انتفاضه «الاقصی» فلسطینیان در سال 2000 می‌گذرد، بسیاری از محافل و کارشناسان صهیونیست ابراز نگرانی می‌کنند که اواضاع ملتهب کرانه باختری و سایر مناطق فلسطینی و تشدید درگیری‌های روزانه میان فلسطینیان با نظامیان و شهرک‌نشینان صهیونیست مقدمه‌ای برای آغاز انتفاضه سوم باشد، در همین راستا وب‌سایت الخنادق با انتشار گزارشی به بررسی عوامل و زمینه‌های آغاز انتقاضه الاقصی پرداخته و در وهله نخست مواضع سید حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله را درباره آن بررسی کرده است.

بر اساس این گزارش، سید حسن نصرالله در سخنرانی خود در سال 2000 بعد از عقب‌نشینی رژیم صهیونیستی از جنوب لبنان خطاب به ملت فلسطین گفت: ای ملت فلسطین، راه شما به‌سوی آزادی، راه مقاومت و انتفاضه است؛ مقاومتی جدی و انتفاضه‌ای واقعی نه انتفاضه‌ای در چارچوب توافق‌های اسلو و نه انتفاضه‌ای در خدمت مذاکرات سازشکاران در استکهلم، بلکه انتفاضه و مقاومتی که فقط به گرفتن حق کامل فلسطینیان راضی می‌شود.

سید حسن نصرالله همچنین از دولت‌ها و رهبران عرب خواست که از منفعت‌طلبی دست بکشند و از دایره تبعیت از آمریکا و عادی‌سازی با رژیم اشغالگر خارج شوند و با پول و سلاح خود از انتفاضه فلسطینیان حمایت کنند. این فراخوان دبیرکل حزب‌الله قبل از اجلاس سران کشورهای عربی در سال 2002 مطرح شد و در آن زمان سید حسن نصرالله معتقد بود هر بیانیه‌ای که در این اجلاس صادر می‌شود اگر از انتفاضه و مقاومت فلسطین حمایت نکند، در واقع بیانیه‌ای است که با جوهر آمریکایی و به‌دست رهبران عرب نوشته شده است. نصرالله از سران رژیم‌های عربی خواست در خاموش کردن صدای انتفاضه فلسطینی‌ها شریک نباشند.

دبیرکل حزب‌الله همچنین تأکید کرد: مهمترین چیزی که اعراب و مسلمانان از مرد و زن گرفته تا کودک و کهنسال باید به مردم فلسطین تقدیم کنند کمک مالی است و همه ما می‌توانیم این کار را انجام دهیم. پول‌های کمی که از اینجا و آنجا جمع می‌شود مانند قطرات آبی است که می‌تواند یک دریا یا اقیانوس به وجود بیاورد، بنابراین از همه مؤسسات و کمیته‌ها و احزاب و انجمن‌ها و ملت‌های عربی و اسلامی می‌خواهیم در هرکجای جهان که هستند کمک مالی برای فلسطینیان بفرستند و اسرائیل نمی‌تواند مانع این کار شود.

سید حسن نصرالله در خصوص حمایت حزب‌الله لبنان از انتفاضه و ملت فلسطین گفت، این‌که صهیونیست‌ها ما را متهم به حمایت از انتفاضه فلسطین کنند این یک افتخار برای ماست و ما به این مسئولیت خود ادامه خواهیم داد و حاضریم با همه پیامدهای آن مقابله کنیم.

در گفتمان دبیرکل حزب‌الله، انتفاضه فلسطینیان به‌خلاف چیزی که اشغالگران آن را تحت عنوان «تروریسم» می‌نامند، یک حالت دفاعی برای محافظت از هویت سرزمین فلسطین است؛ چرا که فلسطینیان به هیچ کسی حمله نکرده‌اند و به روسیه یا اوکراین و لهستان و اتیوپی نرفتند تا یهودیان را در آنجا بکشند، بلکه این صهیونیست‌ها هستند که از سراسر دنیا به فلسطین آمده‌‌اند تا این کشور را غصب کنند. این صهیونیست‌ها هستند که همواره شهرها و روستاها و مزارع و مقدسات و ملت فلسطین را مورد تجاوز قرار می‌دهند، بنابراین انتفاضه فلسطینیان یک قیام مشروع، شرافتمندانه، قانونی، انسانی و اخلاقی است، زیرا می‌خواهد بی‌عدالتی، اشغالگری و شرارت را از بین ببرد، بنابراین کسی که سلاح به دست فلسطینیان می‌دهد به هیچ وجه تروریست نیست بلکه تروریست واقعی اشغالگران صهیونیست هستند.

همچنین سید حسن نصرالله انتفاضه دوم فلسطین را این‌گونه ارزیابی می‌کند که در آن همه فلسطینیان اعم از زن و مرد و کودک و پیر در برابر اشغالگری به‌پا خاسته‌اند و سازش را راه حل‌وفصل مسئله فلسطین نمی‌دانند، در واقع انتفاضه الاقصی از نظر دبیرکل حزب‌الله همان مقاومتی است که به‌برکت خون پاک شهدای فلسطینی در مسجدالاقصی شکل گرفته است و هیچ چیز اراده فلسطینیان را در این عرصه کم نمی‌کند. همچنین محاسباتی که ملت فلسطین درباره انتفاضه خود داشتند کاملاً صحیح بود و این انتفاضه با خون شهدا و اشک فلسطینیان پیروز شد.

انتفاضه فلسطین؛ باتلاق اشغالگران

دبیرکل حزب‌الله درباره انتفاضه الاقصی در سال 2000 معتقد بود که قیام مردم فلسطین علیه دشمن صهیونیستی با سنگ و چاقو، اشغالگران را در یک مخمصه و باتلاق تاریخی قرار داده است که اسرائیل از زمان تأسیس رژیم جعلی خود تا این زمان شاهد آن نبوده است. همچنین انتفاضه دوم فلسطین، ژنرال‌های صهیونیست را به جایی رساند که مشخص شد آنها در یک بن‌بست امنیتی بزرگ قرار گرفته‌اند و مجبورند هزاران سرباز را برای محافظت از صدها شهرک‌نشین صهیونیست مأمور کنند. این انتفاضه منجر به اخراج اشغالگران از نوار غزه شد و غزه اولین سرزمین آزادشده فلسطین از زمان اشغال این کشور توسط صهیونیست‌ها در سال 1948 نام گرفت.

اما دکتر «رمضان عبدالله شلح» دبیرکل سابق جنبش جهاد اسلامی فلسطین که در خرداد ماه 99 بعد از یک دوره طولانی بیماری دیده از جهان فرو بست، معتقد بود که انتفاضه الاقصی تأثیر زیادی بر تضعیف موقعیت اشغالگران در فلسطین داشت به‌ویژه اینکه نشان داد ملت فلسطین از سیاست هماهنگی امنیتی تشکیلات خودگردان فلسطین با رژیم صهیونیستی به ستوه آمده‌اند.

عبدالله شلح درباره این انتفاضه فلسطینیان می‌گفت: اتفاقاتی که در جریان انتفاضه الاقصی رخ داد آخرین فرصت برای ما بود تا بگوییم که هنوز ملتی زنده هستیم و این قیام یک آزمون برای انسانیت بود. طی دهه‌های گذشته کشورهای عربی به جایی رسیده بودند که دیگر اسرائیل را دشمن خود نمی‌دانستند و در واقع قطب‌نمای خود را از دست داده بودند، اما انتفاضه الاقصای فلسطینیان اهمیت خود را در این شرایط ثابت و جهانیان را شگفت‌زده کرد و بار دیگر آرمان فلسطین را در کانون توجهات قرار داد.

دبیرکل سابق جنبش جهاد اسلامی معتقد بود: انتفاضه الاقصی این پیام را به همه جهانیان ارسال کرد تا بگوید "من فلسطین هستم، من قدس هستم و نباید فراموش شوم و نباید موضاعات دیگر موجب غفلت جهان از مسئله فلسطین گردد". انتفاضه الاقصی همچنین پیامی برای رژیم‌های عربی که به‌سمت سازش با اشغالگران حرکت می‌کنند داشت با این مضمون "شما که تصور می‌کنید اسرائیل می‌تواند از شما محافظت کند اکنون می‌بینید این رژیم حتی قادر به محافظت از خود در برابر چاقوها و وسایل آشپزی که فلسطینیان برای دفاع از خود در برابر صهیونیست‌ها از آن استفاده می‌کنند نیز نیست". شاید اسرائیل بتواند با رژیم‌ها و دولت‌ها توافق صلح امضا ودر آنجا سفارت یا کنسولگری باز کند اما هرگز مشروعیت و حضور طبیعی در منطقه نخواهد داشت.

امروز نیز فلسطین فاصله چندانی با آغاز یک انتفاضه جدید در برابر اشغالگران ندارد؛ انتفاضه‌ای که می‌تواند به‌دست مبارزان فلسطینی در کرانه باختری و نسل جدید فرزندان فلسطین در سراسر این سرزمین و حتی اراضی اشغالی 1948 که هرگونه سازش با دشمن را رد می‌کنند و مقاومت مسلحانه را تنها راه آزادسازی سرزمین خود می‌دانند به واقعیت بپیوندد و این انتفاضه می‌تواند آخرین میخ بر تابوت اشغالگران در منطقه باشد.

ارسال نظرات

;